Dochodzenie odszkodowania za wypadek, kolizję, stłuczkę

Liczba samochodów na drogach, w tym na polskich drogach, po prostu przeraża i tempo wzrostu ich zagęszczenia również . Taka sytuacja powoduje, że codziennie stoimy w korkach, dojazd do pracy zajmuje wiele godzin a zmęczenie i przepracowanie są świetnym kierunkiem do spowodowania stłuczki czy kolizji drogowej. Podobnie w trasie nie trudno o wypadek, którego skutki mogą być straszne. Dochodzenie o odszkodowanie ma trochę inny przebieg w przypadku wypadku a inny w przypadku kolizji czy stłuczki.

Odszkodowanie dotyczące wypadku obejmuje nie tylko straty materialne takie jak uszkodzony samochód czy bagaż, który mamy ze sobą w trakcie zdarzenia. Dodatkowo dochodzi odszkodowanie za straty w zdrowiu oraz uszczerbku. W takich przypadkach oczywiście ważne jest ustalenie kosztów związanych z naprawą auta. Kolejnym ważnym punktem jest ocena stanu zdrowia poszkodowanego i na tej podstawie ustalany jest kolejny element odszkodowania Tutaj ważne jest dokumentowanie wszelkich badań, zabiegów, jakie były przeprowadzone na skutek obrażeń odniesionych w wypadku. Ponadto koszt leczenia oraz rehabilitacji czy zakupu lekarstwa to kolejny punkt, który jest doliczany do całości odszkodowania. Tutaj również liczone są straty materialne, a więc wszystkie przedmioty, jakie utraciliśmy na skutek wypadku drogowego.

Odszkodowanie za kolizję oraz stłuczkę obejmuje straty, jakie dotyczą mienia. W tym przypadku musi zostać ustalone, w jakiej kwocie należne jest odszkodowanie za uszkodzenia pojazdu, ponadto mamy prawo domagać się odszkodowania za stracone przedmioty, bagaż. Jeśli kwota za bagaż nie jest zbyt wysoka to zazwyczaj ubezpieczyciel bez większych problemów wypłaca tą część odszkodowania. Jeśli jednak kwota za bagaż, jaki mieliśmy przy sonie jest duża to może budzić to wątpliwości. Dlatego jeśli w skutek kolizji czy stłuczki straciliśmy cenne przedmioty to warto na miejscu zdarzenia zrobić dokładną dokumentację w postaci zdjęć. Drogi sprzęt np. laptopy czy inne kosztowne urządzenia, jakie utraciliśmy na skutek zdarzenia powinny być sfotografowane, co jest dowodem w sprawie i w ten sposób mamy prawo do roszczeń.

Miejmy również na względzie skłonność różnych towarzystw ubezpieczeń do nadużyć na szkodę ubezpieczonego, poszkodowanego. Sprzeczność interesów jest oczywista a deklarowane przez nie motta, zasady etyki i co tam jeszcze nie powinny usypiać naszej czujności. Istotny jest też wybór dobrego ubezpieczenia AC: http://pamietnikwindykatora.pl/czym-kierowac-sie-wybierajac-ubezpieczenie-ac-samochodu/ bo jak chodzi o ubezpieczenie OC, to nie mamy wpływu na to, która firma ubezpieczeniowa wypłaci nam odszkodowanie za winę innego kierowcy.

Pozostaw komentarz