Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe? Praktyczne porady

Coraz większa liczba przedsiębiorców przekonuje się, że bez pomocy biura rachunkowego ani rusz! W biznesie jest mnóstwo zadań do zrealizowania, za które odpowiada właściciel. Jednak kwestie księgowe, związane z rachunkowością, podatkami, finansami czy aspektami prawnymi, lepiej powierzyć profesjonalistom. Dzięki temu można liczyć na spokojną głowę, oszczędność czasu oraz wbrew pozorom… pieniędzy.

Jak wybrać biuro rachunkowe, które poradzi sobie z księgowością w konkretnej branży? Podpowiadamy praktyczne rozwiązania i elementy, na które należy zwracać uwagę.

Samodzielna księgowość czy biuro rachunkowe?

Do pomocy mamy samodzielnych księgowych, ale i biura rachunkowe. To, z której opcji skorzystamy, zależy głównie od potrzeb. Wyznacznikiem nie powinny być finanse, bo najczęściej propozycje prowadzenia księgowości, które są wyjątkowo tanie, okazują się być również wyjątkowo niewłaściwie prowadzone. Nie oznacza to, że trzeba wydać majątek na profesjonalistów, ale na pewno warto zastanowić się nad rozpiętością cenową.

Zarówno korzystanie z usług samodzielnej księgowej, jak i biura rachunkowego ma swoje zalety, ale i wady. Jedna osoba skupi się tylko na kilku klientach, co daje szansę na bardzo dokładne prowadzenie księgowości i minimalizowanie błędów. Niestety, ta wciąż tylko jedna osoba może nie być dostępna w każdej sytuacji, kiedy to będzie tego potrzebował przedsiębiorca. Pod tym względem wygrywa biuro rachunkowe, bo to zespół specjalistów. Osób z fachową wiedzą, które działają wspólnie i się uzupełniają. Gdy jeden z pracowników jest na zwolnieniu bądź na urlopie, przynajmniej na jakiś czas może go zastąpić inna osoba. To wygodne rozwiązanie. Z tego względu trzeba przemyśleć, która opcja dla przedsiębiorcy będzie bardziej dogodna.

Poszukiwania specjalisty

Specjalistów na rynku jest mnóstwo, ale jak ich wyszukiwać? Warto skorzystać z intuicyjnej i prostej w obsłudze wyszukiwarki, którą znajdziemy na stronie UslugiKsiegowe.pl. Umożliwia ona wyszukiwanie np. zgodnie z interesującą przedsiębiorcę lokalizacją.

I tu warto zaznaczyć, że lokalizacja może mieć znaczenie. Należy ją brać pod uwagę, jeśli przedsiębiorca woli spotkania twarzą w twarz. Bezpośrednią rozmowę, wyjaśnienie na żywo nurtujących go kwestii. Bliskość biura rachunkowego oznacza oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdami. Jeśli jednak w grę wchodzi współpraca głównie online, można wybierać już tylko wedle kryteriów związanych z obsługą danej branży.

Dziedzina, w jakiej prowadzony jest biznes, to równie ważny aspekt. Specjalista od księgowości lub biuro rachunkowe, które od lat zajmuje się księgowością w danej branży, zna najważniejsze kwestie, rozumie branżowe słownictwo, jest w stanie podpowiedzieć sprawdzone rozwiązania. To duże ułatwienie dla przedsiębiorcy. Warto szukać takich fachowców.

Godziny pracy

Przedsiębiorca nie może zapominać o godzinach pracy biura lub dostępności deklarowanej przez wybranego księgowego. Od tego bowiem zależy, czy będzie on mógł liczyć na porady o dowolnej porze, także w dni wolne od pracy. Czasami jest to potrzebne, ze względu na branżę.

Powyższe porady powinny zdecydowanie ułatwić poszukiwanie specjalistów, którzy będą w stanie podołać wyzwaniu, jakim jest prowadzenie księgowości w danej firmie.

Pozostaw komentarz