Marka Ursus – ciągniki, które podbiły polskie rolnictwo

Marka Ursus narodziła się w 1893 roku w Warszawie, kiedy to kilku inżynierów i przedsiębiorców postanowiło założyć przedsiębiorstwo o nazwie ,,Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur’’ z siedzibą przy ul. Siennej 15. Przedsiębiorstwo początkowo wyróżniało się znakiem towarowym „P7P”, który należało czytać, jako „Posag 7 Panien”. Główną specjalizacją fabryki była produkcja armatury dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego, a także hydranty przeciwpożarowe oraz armaturę wodociągowa i centralnego ogrzewania.

W roku 1902 rozbudowano zakład i rozszerzono działalność o produkcję silników spalinowych. Zmieniono znak towarowy  (stylizowane koło zębate z zaszyfrowanym słowem URSUS) i nazwę firmy, wówczas była rozpoznawalna, jako ,,Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów URSUS”. W kolejnych latach zakład głównie zajmował się produkcją zamówień dla wojska, wytwarzano między innymi maszyny do wytłaczania łusek do naboi, produkowano pociski oraz podstawy do karabinów maszynowych.

W 1923 firma przyjęła nazwę Zakłady Mechaniczne „Ursus” Spółka Akcyjna i rozpoczęła seryjną produkcję pierwszych polskich ciągników rolniczych. Z biegiem lat maszyny ulegały zmianie, stale wprowadzano do nich nowoczesne rozwiązania technologiczne. Największym osiągnięciem marki Ursus były ciągniki rolnicze – Ursus C-330, Ursus C-360 oraz Ursus C-385.

Za co doceniono ciągniki marki Ursus?

Pierwsze ciągniki Ursus wykorzystywane były głównie w rolnictwie i transporcie. Wyróżniały się  solidnym wyposażeniem standardowym oraz prostą konstrukcją.  W latach 70-90tych uznawane były za najbardziej ekonomiczne i funkcjonalne maszyny rolnicze dostępne na polskim rynku.

Ursus C-330

Ursus C-330 był produkowany w latach 1967–1987 i poddawany wielokrotnej modernizacji. Głównie korzystali z niego rolnicy posiadający średnie gospodarstwa rolne. Doceniali bogate możliwości maszyny – współpraca z pługami o różnych parametrach. Ciągnik Ursus C-330 najczęściej używany był do najtrudniejszych prac np. wyrąb lasu, przewożenie opału i inne.

Aktualnie Ursus C-330 nadal chętnie jest użytkowany przez rolników. Łatwy serwis oraz duża dostępność do części zamiennych stale zachęca do stałego wykorzystywania maszyny. W roku 2016 wprowadzono nowoczesny model ciągnika Ursus C-330E. Zwiększono w nim maksymalną prędkość – 34 KM oraz możliwość dłuższej pracy – 5 godzin na jednym ładowaniu. Ponadto unowocześniono wnętrze ciągnika, zmieniono wygląd kabiny, dodano koguta, oświetlenie robocze, lusterka, 2 złącza hydrauliki tylnej, tylny podnośnik z końcówkami hakowymi oraz zaczep dolny.

Ursus C-360

Ciągnik Ursus C-360, czyli popularna 60tka to model, który produkowany był w 1976-1992. Maszyna odegrała bardzo ważną rolę w historii marki Ursus, doceniona została za niezwykłą wytrzymałość w trudnych warunkach. Ursus C-360 doskonale radził sobie w pracach polowych, sadownictwie, jak również w robotach komunalnych. Podobnie, jak model C-330 był i jest prosty do serwisowania. Nadal wielu rolników wykorzystuje go do prac polowych, dzięki szerokiej dostępności do części do Ursusa C-360 samodzielnie można wykonać nieskomplikowaną naprawę ciągnika.

Ursus C-385

Ciągnik Ursus C-385 rozpoczęto produkować w 1969 roku. Jego wytwórstwo trwało przez 12 lat,  aż do 1981 roku. W stosunku do swoich poprzedników miał zwiększoną moc 76 km i należał do ciągników ciężkich. Napędzany był silnikiem Deutz Euro IIIB, posiadał układ przenoszenia Carraro, skrzynię o wymiarach 24×12 i odznaczał się udźwigiem podnośnika na poziomie 3600 kilogramów.

Narodził się w wyniku zapotrzebowania rolników na urządzenia o wysokiej mocy. Głównie był wykorzystywany w wielohektarowych gospodarstwach. Obecnie ciągnik Ursus C-385 można znaleźć w licznych gospodarstwach rolnych, które stawiają na niezawodność w każdej sytuacji.

Jak wygląda serwisowanie ciągników marki Ursus?

Wszystkie modele ciągników marki Ursus charakteryzują się niezwykle prostą konstrukcją. Mało skomplikowane podłączenia oraz duża dostępność do części do Ursusa pozwala rolnikom na samodzielne serwisowanie swoich maszyn. Wymiana zepsutej części na nową jest prostym i niewymagającym specjalnej wiedzy zadaniem.

Wysokiej jakości części do Ursusa oferuje między innymi renomowany sklep TwojaZagroda.pl. W ofercie sklepu z łatwością znaleźć można różnego rodzaju części do układu paliwowego, chłodzenia, hamulcowego, kierowniczego, skrzyni biegów i skrzyni pośredniej, reduktora, sprężarki, silnika (głowice i kadłuby), doładowania, hydrauliki, instalacji elektrycznej oraz wiele innych. Dostępny asortyment wyróżnia się oryginalnością, wysoką jakością oraz rozsądną ceną. Ponadto dba o potrzeby klienta, proponując różnorodne formy finansowania zamówień oraz szybkie dostarczanie zamówionego towaru.

Pozostaw komentarz