
Praca przez Internet – na co zwracać uwagę, jej rodzaje?
Jak to mawiają w życiu: „Żadna praca nie hańbi”, w tym również wraca świat syna poprzez Internet praca zdalna w tym również praca świadczona przez Internet, praca zdalna. Praca online też może być formą zatrudnienia. Jednocześnie jest to znakomita opcja dla mam, które wychowują dziecko lub dla osób przewlekle chorych, które nie mogą co dzień być obecne w firmowym biurze.
Świadczenie stosunku pracy poprzez sieć
Sama praca przez Internet jest takim samym rodzajem pracy jak praca wykonywana bezpośrednio na miejscu. Może być ona podejmowane w oparciu o: umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło czy umowę B2B lub jakąkolwiek inną. Jedyną różnicą jest oczywiście wykonywanie jej na rzecz konkretnego pracodawcy poprzez łącze internetowe. Właściwie kiedy tylko mamy możliwość na taką formę zatrudnienia u danego pracodawcy zdalnej, to powinniśmy z takiej możliwości skorzystać. Tym bardziej teraz w czasie ogólnoświatowej epidemii COVID-19.
Rodzaje pracy online, jakie są
Pracę online można podzielić na: czynności zawodowe związane np.: z systemem bankowym, z systemem opieki medycznej, z systemem informatycznym z oświatą {edukacja), z systemem handlu- sprzedaży towarów i usług, a także pozostałymi profesjami dowodowymi w poszczególnych branżach, które można wykonywać zdalnie. Ponadto tutaj bez potrzeby bycie na miejscu w firmie. Istnieją też inne prace typowo zdalne, wykonywane poprzez Internet są (najczęściej jako praca dodatkowa):
- tworzenie, pisanie: tekstów wypełnionych ankiet udział w portalach
- atrakcyjnych w tym sprzedaży,
- promowanie stron internetowych i sklepów internetowych,
- praca na platformie e-commerce i w sklepach internetowych,
wypełnianie ankiet, - granie w gry komputerowe (zawodowo), oczywiście również odpłatnie,
- administrowanie blogiem portalami w Social Media, konfigurowanie,
- zarządzanie i prowadzenie kampanii reklamowych, a także promowanie wybranych produktów oraz usług,
- ostatnią pozycję na tej liście- jest szeroko rozumiany freelancering (freelancer, tłumaczony z j. ang. najczęściej jako wolny strzelec, jest to tzw. wolny zawód) [/b], zresztą tutaj można oferować różne typy prac, np.: fotomontaż, obróbka i montaż filmów wideo, audio, grafika komputerowa, szkolenia, budowa stron internetowych itp.
Praca internetowa a podatki?
Każda praca, nawet praca internetowa wymaga odpowiednich umów. W związku z tym wymaga ona tu również odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne płacenia podatków. Zawsze należy mieć to na uwadze przed podjęciem tejże formy zatrudnienia, gdyż tutaj obowiązują takie same przepisy prawne dot. prawa prac, będące regulowane przez ustalenia państwowej inspekcji pracy (przynajmniej w respektowaniu większości przepisów) oraz Kodeksu Pracy (KP), jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej formy pracy.
Wady i zalety pracy na łamach Sieci internetowej
>>Zalety<
- elastyczny czas na wykonywanie powierzonych zadań i obowiązków i zawodowych, czyli przydzielonych zadań,
- iście panująca domowa, rodzinna atmosfera,
- brak przymusu dojeżdżania do pracy i ty to nawet odległości od miejsca zamieszkania,
- powszechnie dostępne i większości tam mogę narzędzia i programy do wykonywania takiego rodzaju pracy oczywiście na własnym sprzęcie najczęściej.
Uwaga!: Istnieją firmy, które wyposażają swoich pracowników danych niezbędne sprzętem, a w razie czego i zwracają koszty zakupu bądź emigracji i przystosowania sprzętu w tym zakupu niezbędnego oprogramowania albo filmowego.
>>Wady<<:
- może następować utrudniona albo ma miejsce utrudniony kontakt z szefem lub przełożonymi,
- brak kontaktu personalnie- osobistego z ludźmi, czyli z zespołem,
- nie zawsze jest zagwarantowana natychmiastowa reakcja przez przełożonego na zaistniały i zgłoszony problem,
- praca w Internecie ma jedną olbrzymią wadę,jeżeli nastąpi awaria łącza internetowego, to wówczas jej świadczenie/ wykonywanie nie jest możliwe do czasu usunięcia usterek/-ki natury technicznej.
Praca przez Internet a aspekt bezpieczeństwa- środowiska pracy
Na końcu tego artykułu warto chwilę poświęcić bezpieczeństwu podczas pracy online, gdyż ma ono tutaj ogromne znaczenie. Zwłaszcza ważne w sytuacji, kiedy pracujemy dla firmy, kiedy to wykonujemy różne operacje na dokumentach firmowych -różnej rangi, zwłaszcza gdy robimy operacje finansowe. W takich momentach najważniejsze jest zawsze posiadanie aktualnego i zainstalowanego najświeższego oprogramowania antywirusowego oraz najnowszego systemu operacyjnego. A oprócz tego także: przeprowadzania instalacji najnowszych łatek aktualizacji (tzw., fix – patche naprawcze) oraz poprawek bezpieczeństwa systemu komputerowego, a także zachowanie ostrożności. To prozaiczny grunt (uproszczone) i bardzo podstawowe minimum w dzisiejszych czasach. Ponieważ m.in. strony www mogą zostać zaatakowane (zostać zhakowane) przez cyberprzestępców za pomocą metody ataku zwanej, określanej jako phishing (jest to praktycznie skopiowana, niemal identyczna replika kopia danej strony internetowe).
Ważne!: Szczególnie istotne okazuje się jednocześnie regularne tworzenie backupu, czyli kopii zapasowej danych komputera, na którym pracujemy codziennie.
Pamiętajmy, nie pomogą nawet na lepszy zabezpieczenia i systemy operacyjne, a także i fizyczne mechanizmy obronne, jeżeli pracownikowi zabraknie podstawowej rzeczy, jaką jest rozum ludzki, czujność i oczywiście umiejętnej oceny zagrożenia oraz stosowania się do wszelkich zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego w Internecie.