Stypendia sportowe dla najlepszych

Sportowcy nie mają łatwego życia, w absolutnie każdym jego aspekcie. Wszyscy profesjonaliści to osoby o nadludzkiej motywacji oraz pracowitości. Każdego dnia starają się zwiększać swoje umiejętności, aby w swojej dyscyplinie sportowej osiągać jak najlepsze rezultaty. Tylko poświęcenie oraz ciągła praca, pozwalają na osiągnięcie wielkich sukcesów na arenie międzynarodowej. Oczywiście talent jest tutaj niezbędny, ale gdy weźmiemy pod uwagę zestawienie kilkuset utalentowanych zawodników, mamy pewność, że ten, kto osiągnie sukces, jest wyjątkowym pracusiem i zdeterminowanym na sukces.

W Polsce mam wielu świetnych, wręcz wybitnych sportowców, którzy osiągają fenomenalne wyniki sportowe i dają nam powody do dumy. Niemniej jednak, nie tylko profesjonalni sportowcy mogą ubiegać się o stypendia sportowe za wyniki na międzynarodowych turniejach, takich jak; Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa świata, Mistrzostwa Europy. Szanse na dofinansowanie mają również młodzi adepci sportu, osiągający dobrze rokujące wyniki na podwórku krajowym. Jest to świetny sposób na motywację dla młodego człowieka, który może sobie wyobrazić swoją przyszłość w świetlanych barwach. Stypendia sportowe dla najlepszych są przyznawane przez gminy, jeżeli chodzi o mniejsze osiągnięcia sportowe dla młodszych oraz oczywiście przez Państwo dla najwybitniejszych sportowców w naszym kraju. Dla sportowców, którzy osiągali sukcesy na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach świata i Mistrzostwach Europy. Każdy dostaje takie wsparcie, na jakie zasługuje, chociaż nie rzadko możemy zauważyć w mediach głosy, mówiące, że zawodnicy z niektórych dyscyplin sportowych otrzymują po prostu za małe wsparcie finansowe.

Wniosek o przyznanie stypendium sportowego w gminach

Aby złożyć wniosek o przyznanie stypendium sportowego dla sportowca, należy oczywiście spełnić warunki, które przedstawiamy poniżej:

 • Trzeba podać dane osobowe zawodnika ubiegającego się o stypendium sportowe
 • Trzeba podać adres wnioskodawcy
 • Trzeba podać opis wszelkich dokonań sportowych osoby ubiegającej się o stypendium sportowe
 • Trzeba załączyć do wniosku oficjalne protokoły zawodowe, które potwierdzają wyniki

Wszystkie stypendia sportowe są oczywiście rozpatrywane indywidualnie i każda gmina ma przeznaczony fundusz na takie wynagrodzenia. Jest to całkowicie zrozumiałe i niestety ku niezadowoleniu sportowców, nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie. Kwoty, które opiewają na stypendium sportowe, są bardzo różne i zaczynają się już od 100 czy 200 złotych, a kończą się na tysiącach. Wszystko zależy od aktualnej sytuacji danej dyscypliny sportowej oraz wyników sportowych. Łatwo jednak zauważyć, że w naszym kraju więcej głosów mamy krytycznych, aniżeli pozytywnych, jeżeli chodzi o wszelkie stypendia sportowe. Warto jednak próbować i starać się otrzymać takie wsparcie, ponieważ nawet najmniejsza kwota w jakimś stopniu pomoże w rozwoju zawodnika, a jeżeli chodzi o młodych adeptów sportu, każda złotówka jest na wagę złota. Gminy w ostatnich czasach starają się zrozumieć potrzeby młodego sportowca i pomagają im na tyle, na ile mogą, Ograniczeniem są jedynie fundusze przyznawane przez Państwo, na co zarządzający nie mają do końca wpływu. Trzeba jednak liczyć na to, że z każdym rokiem kwoty przyznawane jako stypendia sportowe będą rosły i pozwolą młodym sportowcom rozwijać się tak, jak należy. Zwłaszcza nasi zawodnicy lekkoatletyki odnoszą ostatnio wiele sukcesów, co na pewno nie umknie władzom Państwa i przełoży się to na stypendia sportowe.

Stypendia sportowe dla najlepszych – czyli dla profesjonalistów

Profesjonaliści, zawodowcy, sportowcy, liderzy sportowego rynku w kraju – tak możemy określać sportowców i ich zachowanie na arenie międzynarodowej. Są istnym zwierzchnikiem narodu i reprezentują barwy krajowe na największych imprezach sportowych na świecie. Ich wyniki stanowią istną reklamę naszego kraju i znacznie przyczyniają się do wzrostu gospodarki pod każdym względem. Wyniki przez nich osiągane idą niczym echo przez cały świat i głośno skandują Polski hymn po krawędziach całego świata. W dzisiejszych czasach Polska stała się potęgą wielu dyscyplin sportowych i możemy być z naszych reprezentantów bardzo, ale to bardzo dumni. Osiągane przez nich wyniki sportowe dają kibicom wiele radości i pięknych chwil, które są wręcz nie do opisania. Poza nagrodami turniejowymi, które często są spore i pozwalają sportowcom na godne życie oraz rozwijanie się w danej dyscyplinie sportowej, najlepsi mogą liczyć na stypendia za zdobyte medale na największych imprezach na świecie. O to kwoty nagród za najlepsze wyniki na turniejach międzynarodowych:

 • Za zdobycie medalu na igrzyskach olimpijskich sportowcy mogą liczyć nawet na 20 000 zł nagrody w przypadku zajęcia pierwszego miejsca; kolejno 15 000 i 10 000 zł za kolejne miejsca na podium
 • Za zdobycie medalu na mistrzostwach świata sportowcy mogą liczyć na 10 000 zł nagrody w przypadku zajęcia pierwszego miejsca; kolejno 8000 i 6000 zł za kolejne miejsca na podium
 • Za zdobycie medalu na Mistrzostwach Europy sportowcy mogą liczyć na 8000 zł nagrody w przypadku zajęcia pierwszego miejsca; kolejno 6000 i 4000 zł za kolejne miejsca na podium

Ministerstwo Sportu i Turystyki ponadto wynagradza wyniki sportowe na arenie międzynarodowej w postaci comiesięcznego wynagrodzenia emerytalnego. Jest to nagroda za osiągnięcia na Igrzyskach Olimpijskich. Sportowcy, którzy choć na jednej imprezie olimpijskiej wywalczyli medal, otrzymują comiesięczne wynagrodzenie do końca życia za swoje osiągnięcie. Nie ma tutaj znaczenia, ile ktoś zdobył medali, liczy się choćby jeden, który jest premiowany emeryturą olimpijską do końca życia, która jest pewnego rodzaju stypendium sportowym. Jakie są warunki otrzymania takiej emerytury olimpijskiej?

 • Sportowiec zdobył choć jeden medal na imprezie olimpijskiej lub paraolimpijskiej
 • Sportowiec ukończył 40 lat
 • Sportowiec zakończył karierę sportową i ma obywatelstwo polskie
 • Sportowiec podczas swojego życia nie był skazany za popełnienie umyślnego przestępstwa skarbowego lub fizycznego
 • Sportowiec podczas swojej kariery nie miał incydentu związanego z dopingiem, a także nie był dyskwalifikowany na większy okres niż 24 miesięcy

Kwota takiego wynagrodzenia co roku się zmienia, ale według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki, na rok 2018 kwota wynosiła 2623,38 zł. Czy jest to dużo? Nie nam oceniać, ale w połączeniu z jeszcze jednym stypendium za reprezentowanie kraju, taka emerytura może być dość pokaźnym dodatkiem do innych  źródeł zarobku. Niemniej jednak, stypendium sportowe dla reprezentanta kraju jest przyznawane tylko na okres 24 miesięcy. Wynosi kwotę o podstawie 2300 złotych oraz jest mnożone maksymalnie przez 5,5. Mnożnik jest ustalany indywidualnie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki adekwatnie do osiąganych rezultatów na arenie międzynarodowej. Możemy być jednak pewni, że najlepsi reprezentanci kraju, którzy swoimi startami na przeróżnych imprezach rangi światowej, są odpowiednio wynagradzani. W przeciwnym przypadku kibice tak by tego nie zostawili.

Pozostaw komentarz